To już trzecia edycja Budżetu Partycypacyjnego i ponad 370 tyś z 5,6mln do wykorzystania na nasz rejon REJON E, Zgłaszanie projektów odbywa się do 15 stycznia 2016 roku. To TY decydujesz na co zostaną przeznaczene te pieniądze. To Proste - wystarczy pomysł i 30 podpisów aby Twoja dzielnica się zmieniła." /> TU DECYDUJĄ MIESZKAŃCY - BUDŻET PARTYCYPACYJNY

 1. Masz firmę? Świadczysz swoje usługi na Siekierkach? Utwórz swoją firmową wizytówkę i dodaj swoją firmę do Naszego katalogu
 2. Sprzedajesz mieszkanie ? Chcesz kupić samochód ? A może szukasz opiekunki ? Dodaj OGŁOSZENIE !!!
 3. Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Napisz do nas na interwencja@bluszczanska.info lub zadzwoń 731 021 981 Nie pozostawimy Twoich problemów bez wyjaśnień

TU DECYDUJĄ MIESZKAŃCY - BUDŻET PARTYCYPACYJNY

2015-11-24 21:00:00 , aktualizacja: 2015-11-24 21:00:00
4128
źródło: Internet

To już trzecia edycja Budżetu Partycypacyjnego i ponad 370 tyś z 5,6mln do wykorzystania na nasz rejon REJON E, Zgłaszanie projektów odbywa się do 15 stycznia 2016 roku. To TY decydujesz na co zostaną przeznaczene te pieniądze. To Proste - wystarczy pomysł i 30 podpisów aby Twoja dzielnica się zmieniła.

Co to jest budżet partycypacyjny?

Budżet partycypacyjny to proces, w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu dzielnicy: zgłaszając projekty, dyskutując nad nimi, a potem oddając na nie swój głos. Projekty, które uzyskają największe poparcie mieszkańców, wpisywane są do budżetu m.st. Warszawy i realizowane w najbliższym roku budżetowym.
Środki finansowe potrzebne na realizację projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będą pochodziły z budżetów dzielnicowych. Nie są to więc dodatkowe środki, to część budżetu dzielnicy przeznaczona do rozdysponowania bezpośrednio przez mieszkańców.
Na Mokotowie przeznaczono na ten cel środki w wysokości 5 600 000 zł. Rejon E 374 200,00 zł

Kto może głosować i zgłaszać projekty w budżecie partycypacyjnym?  

W budżecie partycypacyjnym może uczestniczyć każdy mieszkaniec m.st. Warszawy.
Zgłaszać projekty i głosować w budżecie partycypacyjnym mogą osoby mieszkające w Warszawie – nie jest wymagane zameldowanie. Jeśli więc np. studiujesz w Warszawie i mieszkasz w akademiku, a jesteś zameldowany w innej miescowości, możesz zgłosić projekt, a później głosować w budżecie partycypacyjnym!
Jeśli jednak mieszkasz w innym mieście i dojeżdzasz do Warszawy do pracy lub na studia, nie możesz wziąć udziału w warszawskim budżecie partycypacyjnym! Głsować i zgłaszać projekty mogą też osoby niepełnoletnie - w takim przypadku konieczna jest zgoda opiekuna prawnego, którą można wypełnić w internecie podczas głosowania lub zgłaszania projektu (lub na specjalnym druku papierowym).
Zgodnie z art. 5a ustawy o samorządzie gminnym, stanowiącym podstawę prawną przeprowadzania budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie, prawo do udziału w konsultacjach społecznych, których charakter nosi budżet partycypacyjny, przysługuje każdemu mieszkańcowi gminy m.st. Warszawa. Pod pojęciem „mieszkańca m.st. Warszawy” należy rozumieć każdą osobę fizyczną, której miejscem zamieszkania jest m.st. Warszawy (art. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym oraz art. 16 Konstytucji RP). Przyjmuje się, że miejsce zamieszkania zależne jest od zamiaru (woli) konkretnej osoby, przy czym o charakterze pobytu decydują również okoliczności faktyczne wskazujące na zamiar rzeczywisty. Zameldowanie nie przesądza definitywnie i wyłącznie o miejscu zamieszkania. Posiadanie meldunku jest jedynie jednym ze sposobów wykazania zamieszkiwania na terenie określonej miejscowości. Należy jednak pamiętać, że Urząd m.st. Warszawy może weryfikować deklarowane zamieszkiwanie na terenie m.st. Warszawy!

Jakie projekty mogę zgłosić?

Projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i wielu innych. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd. Kto może podpisać się na liście poparcia? Do składanego projektu musisz dołączyć listę z podpisami 30 osób, które popierają ten pomysł. Poprzeć projekt może każdy mieszkaniec Warszawy - nie musi być to osoba mieszkająca w dzielnicy, której ten projekt dotyczy. Nie musi być to też osoba pełnoletnia, w takim przypadku jedak będzie dodatkowo konieczny podpis jej opiekuna prawnego.

Jak można zgłosić projekt?

Składanie projektów w III edycji budżetu partycypacyjnego rusza już 16 listopada 2015 roku.
Projekt do budżetu partycypacyjnego najłatwiej złożyć on-line (od 16.11 dostępny będzie specjalny formularz). Projekt można złożyć też w formie papierowej - formularz papierowy będzie można wydrukować lub wziąć z urzędu i po wypełnieniu przynieść lub wysłać do odpowiedniego urzędu dzielnicy.
Wszystkie niezbędne informacje potrzebne do złożenia projektu będą niedługo dostępne tutaj i w urzędach dzielnic.

Poprzednie edycje

Edycja I

Kwota przeznaczona na obszar: 180 000,00 zł Koszt wybranych projektów: 167 384,00 zł
 • BARTYCKA BEZPIECZNA DLA PIESZYCH 110 000,00 zł
 • ZAGOSPODAROWANIE MAŁEGO BOISKA SZKOLNEGO DO GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ i NOŻNĄ ORAZ MAŁY PLAC ZABAW 7 200,00 zł
 • ZAGOSPODAROWANIE BOISKA SZKOLNEGO DO GRY W KOSZYKÓWKĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ REGULACJI WYSOKOŚCI - SP NR 3 3 600 zł
 • PAWILON REKREACYJNY 509 30 000,00 zł
 • DOMKI DLA SKRZYDLATYCH PASIASTYCH PRZYJACIÓŁ 504,00 zł
 • DOJRZAŁY FITNESS 6 080,00 zł
 • INFORMACJA TO PODSTAWA 10 000,00 zł

Edycja II

 • Wesoła świetlica w SP nr 3, ul. Gościniec 53 2 435 zł
 • Siłownia plenerowa przy ul. Grupy AK Północ 80 000 zł
 • Ach, jak wygodnie - na Bartyckiej i Wale Wiślanym 50 000 zł
 • Pomoce dydaktyczne i zabawki dla przedszkola Stokrotka, ZSP nr 1, ul.Gościniec 53 7 571 zł
 • Multimedialne pedagogiczne i logopedyczne pomoce dydaktyczne dla ZSP nr 1, ul.Gościniec 53 4 201 zł
 • Bezpieczna nawierzchnia ze sztucznej trawy na boisku przy ul. Grupy AK Północ 185 550 zł
 • Fitnes dla Seniorów +50; +60 16 760 zł
 • Zapobieganie bezdomności zwierząt w mieście. 1 800 zł
 • WSPARCIE na STARCIE 2 799 zł
 • Łąka kwietna dla Mokotowa rejon E– EKO MIASTO 4 500 zł
 • ZABAWNIE PROSTE 2 000 zł
 • SPOTKANIA SIEKIERKOWSKIE - ZAKUP SPRZĘTU NA REALIZACJĘ 6 237 zł
W artykule wykorzystano materiały z portali:

http://twojbudzet.um.warszawa.pl

https://www.facebook.com/MokotowBP/

http://mokotow.waw.pl

piątek 26 listopada - Delfiny, Sylwestra, Konrada

2 C

umiarkowane opady deszczu
991 hpa
Wilgotność: 100%
LUDZIE SIEKIEREK
NASI PRZYJACIELE
fundacja bo warto
REKLAMA